Plavaná

Ve stručnosti Vás  seznámíme s technikou lovu na plavanou a to bič, dělička, boloněza, odhoz na pevný a průběžný splávek. Krmení a jeho přípravu, lovné místo. Jedná se o amaterské rady a naše zkušenosti.

ANGLIČÁK – WRANGLER

Chytání na splávek je jeden z nejkrásnějších a nejjemnějších rybolovných způsobů. Vždyť kdo by neodolal pohledu na pomalu se potápějící spláveček na klidné hladině, nebo jemné „ťukání“ a popojíždění při záběru od velmi opatrných ryb, například línů, cejnů nebo kaprů? Většina malých kluků, kteří vezmou udici poprvé do ruky a nedočkavě nahodí, začíná právě se splávkem. Provléknout upevňovací bužírky, přivázat háček a nějaký ten broček na vyvážení není nic těžkého a asi si tím prošel každý z nás. I když lov na pevný splávek má svá pravidla a při dodržení určitých zásad to zvládne téměř každý, s průběžným už to je trošku těžší.

Průběžný splávek má mnoho využití. Můžeme tak prochytávat libovolný vodní sloupec, můžeme chytat pod hladinou, ve velkých vlnách, můžeme přehloubit nebo chytat u dna. Nejčastěji lovíme na přehradách, jezerech, rybnících a pomalu tažných vodách, kde jsou větší hloubky, nebo když ryby berou velmi opatrně a jemně.

Wagglery oproti pevným splávkům mají velikou výhodu, protože jsou předvážené na libovolnou gramáž

To znamená, že při lovu například 30 metrů od břehu při chytání pevným splávkem musíme použít minimálně šest a více gramů, abychom vůbec tak daleko nahodili a ryba, i když použijeme průběžná olůvka, zvedá celou tuto zátěž. Avšak při chytání průběžnými splávky můžeme použít takové předvážení, že nahodíme 20-ti gramový „klouzák“ a dole je jen jeden malý broček, a ryba zvedá jen tento broček, což dokáže přelstít i ty nejopatrnější ryby. Další výhoda je, že nám nevadí vítr ani vlny, zatím co na pevných splávcích nevidíme záběr (používáme i specielní potápivé vlasce). Jediná jejich nevýhoda je vyšší pořizovací cena. Tímto způsobem chytáme téměř všechny druhy ryb a používáme libovolné nástrahy.
Chytat můžeme dvěma způsoby. Jeden je, když používáme kratší prut, než je hloubka vody, a druhý, když používáme delší prut, než je hloubka, kde zrovna lovíme. Podle toho se odvíjí upevnění splávku i vlastní montáž. Zpravidla se používají třídílné matchové pruty v délkách 3,90; 4,20; 4,50; 4,80 m, ale můžeme i použít pruty teleskopické zvané „bolonésové“ v délkách od 4 – 8 metrů. Kmenový vlasec použijeme o průměru 0,16 – 0, 18 mm, abychom splávek při náhozu „neustřelili“a dolů používáme fluokarbonový návazec s průměry 0,10 – 0,14 mm.
Montáž je celkem jednoduchá. Na kmenový vlasec od z hora navlékneme korálek, potom malý obratlík s karabinkou, zase korálek a na konec vlasce navážeme malý obratlík. Do karabinky zavlékneme námi zvolený průběžný splávek a na druhou stranu obratlíku návazec s háčkem. Vyvážíme několika bročky, aby z vody koukala anténka, při naprosto klidné hladině stačí milimetr až dva (raději používáme silnější anténky, které jsou lépe vidět). Když fouká a jsou vlny, vyvážíme tak, abychom viděli anténku i ve vlnách (podle počasí, vody a sluníčka volíme barvu anténky, proti sluníčku černá, ráno a večer žlutá, přes den červená). Aby vše fungovalo jak má, musíme ještě nad celou montáž navázat jemnou bavlnkou (nebo chirurgickou nití) stop uzlík, aby se splávek o uzlík zastavil. Tento uzlík zatím nedotahujeme, abychom mohli správně naměřit hloubku. Po naměření uzlík (navazujeme na vlasec úplně stejně jako když navazujeme háček, nebo lze již navázané koupit v rybářských potřebách), dotáhneme a zastřihneme konce bavlnky, aby uzlík mohl dobře procházet očky prutu (nemá takový vliv, protože chytáme prutem 4,50 a hloubka je kolem čtyř metrů). Hloubku měříme tak, že na háček přesně vyvážené udice zavěsíme přípravek na měření hloubky (sondu, žabičku, olůvko, hloubkoměr), přehodíme místo, kde chceme chytat a pomalu přitahujeme montáž k sobě. Vždy uvolníme vlasec a chvilku počkáme, až splávek vystoupá až po stop uzlík. Uzlík posouváme po vlasci tak dlouho, až vykoukne anténka splávku. Jestliže se splávek pokládá na vodu, je hloubka menší a musíme ubrat, jestliže anténka vůbec nekouká, přidáváme. Tímto způsobem dokážeme změřit hloubku na centimetr přesně, a dokážeme si najít i různé překážky, vázky, prohlubně, hrany a podobně, kde se nejvíce zdržují ryby.

PEVNÝ SPLÁVKY A MONTÁŽ.

Princip lovu boloňskou metodou je vlastně úplně jednoduchý. Jedná se o lov ryb na tekoucích vodách, při kterém nechává rybář pomocí dlouhého boloňského prutu, téměř volně splavávat splávek a s ním celou montáž po proudu řeky nebo potoka. Této metodě se také někdy říká splavávání.Jedná se vlastně o naprostý opak zadržování, které se používá při lovu s bičem nebo s plavačkovou závodní děličkou.Princip boloňské metody je tedy jednoduchý, v praxi to ale obvykle vypadá poněkud složitěji. Běžný rybářský prut, použitelný k jiným způsobům rybaření, je totiž na boloňskou metodu příliš krátký. Pokud se použije prut delší, začne brzo obtěžovat jeho vysoká hmotnost.
Jediným řešením je pouze boloňský prut.Jak vlastně boloňská metoda vypadá v praxi, se nyní pokusím krátce popsat.Kromě nezbytné boloňky a dalšího vybavení, o kterém se zmíním později, je základním předpokladem úspěchu lovu boloňskou metodou, nalezení vhodného lovného místa.

Ideální místo pro lov boloňkou, je pro začátek menší, nebo středně velká řeka. Většinou hledám místa se středně rychlým, pravidelným proudem a s hloubkou mezi 1 až 2 m. Pokud bude dno pokryto štěrkem nebo valouny je situace téměř ideální, pokud jsou na dně větve, nebo jiné vázky, je nutné je předem lokalizovat.Místům s velmi pomalým prouděním se s boloňkou vyhýbám, proud musí mít dostatečnou sílu k unášení splávku a celé montáže.

Vlastní lov s boloňským prutem spočívá pouze v nahození sestavy do proudu, o zbytek se postará síla vody. Při správně zvoleném SPLÁVKU by se měl proud do splávku opřít a začít ho i s montáží unášet dolů.Bolo prut držím vztyčený přibližně pod úhlem 60°a postupně ho skláním tak, aby se vlasec pomalu pokládal na hladinu. Pokud vlasec začne tvořit pytel, splávek je proudem ihned přitahován ke břehu.To je důvod, proč se k lovu boloňskou metodou musí používat dlouhý teleskopický prut, boloňka. Pokud byste totiž použili prut krátký, nemohli byste dostatečně kontrolovat pokládání vlasce na hladinu a již po několika metrech by se splávek z lovné stopy nezadržitelně blížil charakteristickými kývavými pohyby ke břehu.Na menších tocích se dá k lovu boloňskou metodou použít také matchový prut, ale jeho možnosti jsou poměrně omezené. Kontrola splávku je s matchkou možná jenom na vzdálenost několika málo metrů. Naproti tomu již šestimetrová bolonéza má nesrovnatelně větší akční rádius a to se vyrábějí i boloňky mnohem delší.